Jak si vyrobit domácí mýdlo metodou za studena

24. 01. 2021, 11:40

Mezi mýdlem, které si koupíte v obchodě, a tím, jež si sami vyrobíte doma, panuje velký rozdíl. Jako by to byly dva různé produkty. Druhá varianta je šetrnější k pokožce a výrazně jemnější. A může být také skvělým dárkem. Pokud si chcete vyrobit své vlastní mýdlo, vězte, že existují dva základní způsoby. Metodu za tepla dnes nechme stranou, pojďme se podívat, jak si vyrobit mýdlo za studena. Zpočátku to může vypadat jako věda, při přesném dodržení postupu a troše opatrnosti však vše hravě zvládnete.

S mýdlem, vzniklým metodou za studena, nebudete mít pocit, že vysušuje. Obsahuje totiž velké množství glycerinu (oproti průmyslově vyráběným mýdlům až desetinásobek), který funguje jako zvlhčovadlo. Mýdlo také dlouho vydrží, v porovnání s běžným sprchovým gelem stejné velikosti až dvojnásobně. Tím se dostáváme k tomu že domácí ručně vyrobená mýdla lze používat nejen pro mytí rukou či provonění šatníku, ale i pro mytí celého těla.

Co si pro výrobu mýdla připravit?

Během toho, co budete jednotlivé suroviny zpracovávat, už nebudete mít čas ani prostor nikam odbíhat. Vše si tak připravte k ruce předem. Z pomůcek budete potřebovat:

· nádobu (nerezovou či plastovou) na míchání surovin,

· formu na výrobu mýdla,

· pečicí papír na vyložení formy,

· teploměr,

· stěrku či vařečku,

· tyčový mixér,

· váhu,

· sítko na přecedění,

· hadřík či starou utěrku.

Nejdůležitější částí přípravy je volba samotných surovin pro přípravu mýdla. Jeho základem jsou rostlinné oleje a tuky, destilovaná voda a hydroxid sodný. Na závěr se pak do směsi přidávají různé esence a vůně a také jíly na obarvení.

Jaké tuky máte smíchat, záleží na konkrétním receptu. Pro začátek se můžete inspirovat například na internetu (dostupných je jich celá řada), později nebo pokud se odvážíte rovnou, se bez problému pustíte do míchání takových příchutí a vůní, které vám jsou blízké. S mícháním, a především zjištěním správného poměru olejů, vody a hydroxidu sodného vám pomůže mýdlová kalkulačka.

Pozor, operujete se žíravinou

Výroba mýdla sice není nijak nebezpečná, je však nutné se při ní chránit. V jedné fázi vás čeká práce s žíravinou, ochranné brýle, rukavice a oblečení, které si můžete potřísnit, si tak stoprocentně nasaďte. Z dosahu odstraňte vše, co by se mohlo poškodit a na chvíli oželte přítomnost svých domácích mazlíčků a dětí.

Postup výroby mýdla za studena

1. Nejdříve přijdou na řadu oleje

Pevné oleje (jako například kokosový) a másla rozpusťte na vodní lázni. Přidejte k nim tekuté oleje, řádně promíchejte a nechte zchladnout na zhruba 38 °C. Provádějte v dostatečně veliké nádobě.

2. Roztok hydroxidu

Nyní přichází ta fáze, kdy je nutné dbát na zvýšenou bezpečnost. Vašim cílem je vytvořit roztok hydroxidu sodného, a to v poměru, který vám určuje recept, nebo zmíněná mýdlová kalkulačka. Pomalu sypejte prášek hydroxidu sodného do vody (nikde ne naopak!). Poté míchejte do té doby, než se prášek zcela rozpustí. Při kontaktu těchto dvou surovin vznikají výpary a teplo. Při míchání tak větrejte, snažte se nenadýchat se výparů a pracujte opatrně – přeci jen před sebou máte žíravinu.

3. Smíchání olejů a roztoku

Po vychladnutí roztoku hydroxidu sodného (na teplotu o 1-3 °C vyšší než je teplota olejů) jej přes sítko, které zachytí nerozpuštěné části, nalijte k olejům a pomocí tyčového mixéru míchejte až do podoby řidší kaše. Z obou kapalin musí vzniknout jednolitá hmota. Že se vám smíchání povedlo poznáte podle toho, že za mixérem se na hladině tvoří tzv. stopa. Pokud kapka při pádu do tekutiny za sebou na hladině zanechá viditelnou stopu, máte vyhráno. Poté nechte směs pár minut odstát. I poté musí zůstat spojená, jinak v míchání pokračujte.

4. Čas na barviva, vůně a esence

Nyní do směsi přidejte různé vůně, esence a barviva, podle vašeho receptu. Směs nesmí ani po jejich přidání změnit svůj stav.

5. Do formy a odležet

Přes stěrku pomalu nalijte směs do formy na tuhnutí. V tekutině by neměly vznikat žádné bubliny. Ve formě bude směs odpočívat několik hodin. V ideálním případě by měla projít tzv. gelovou fází, která zajistí, že veškerý hydroxid ve směsi zreaguje. Docílíte jí uložením na 1 den na teplé místo, případně umístěním do trouby na dvě hodiny a velmi nízkou teplotu (50-60 °C).

6. Mýdlo musí zrát

Po odležení můžete mýdlo nakrájet na požadované kousky. I když je nyní již bezpečné k použití (ověřit můžete změřením hodnoty pH – měla by se pohybovat mezi 7 a 9), vyplatí se jej nechat tzv. zrát. Na suchém větraném místě, kam nemají přístup sluneční paprsky, může mýdlo zrát několik týdnů, klidně i měsíců. Během té doby se z něj odpaří voda, mýdlo získá pevnější strukturu, stane se odolnějším, a především příjemnějším k pokožce.

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).